Folketrygdfondet
Folketrygdfondet forvalter:
English
Statens pensjonsfond Norge Statens obligasjonsfond
Hjem
KapitalforvaltningenEierskapsutøvelseInformasjonssenterOm oss
Hjem / Eierskapsutøvelse /  FNs prinsipper for ansvarlige investeringer

FNs prinsipper for ansvarlige investeringer

Etter initiativ fra UNEPs Finance Initiative og FNs Global Compact ble FNs prinsipper for ansvarlige investeringer (FNs PRI) lansert den 27. april 2006. FNs seks prinsipper tar utgangspunkt i at man som en ansvarlig eier og investor integrerer temaer som omfatter miljø-, samfunns- og styringsmessige spørsmål – Environmental, Social and Corporate Governance (ESG) – i forvaltningsarbeidet. Folketrygdfondet mener initiativet kan bidra til å bevisstgjøre finansmarkedene på områder det er viktig å ivareta for å sikre en god, langsiktig verdiskaping i næringslivet. Vi har derfor sluttet oss til FNs PRI.

Som deltakende investor til FNs PRI er Folketrygdfondet forpliktet til å rapportere om gjennomføring av prinsippene ved å svare på PRIs årlige spørreundersøkelse. For å opprettholde åpenhet i vårt arbeid med ansvarlig investeringsvirksomhet, har Folketrygdfondet valgt å offentliggjøre denne rapporteringen. Nedenfor er en kort beskrivelse av hvordan vi i 2010 har arbeidet for å gjennomføre prinsippene, etterfulgt av en lenke til den fullstendige rapporten.

1. Vi skal innarbeide ESG-temaer i investeringsanalyser og beslutningsprosesser.
I tråd med de retningslinjer Finansdepartementet har gitt for forvaltningen av Statens pensjonsfond Norge har Folketrygdfondet utarbeidet prinsipper for ansvarlig investeringsvirksomhet og integrert disse i vårt forvaltningsarbeid.

Det er Folketrygdfondets oppfatning at hvordan selskapene arbeider med ESG-spørsmål er en viktig indikator på kvaliteten av den samlede ledelsen av et selskap. Videre mener vi at dersom vi ikke har tilstrekkelig oppmerksomhet rettet mot ESG-relaterte problemstillinger i vår investeringsportefølje, vil dette ha en negativ innvirkning på avkastningen for Statens
pensjonsfond Norge over tid. Vi har derfor integrert spørsmål knyttet til miljø, samfunnsansvar og god selskapsstyring i våre investeringsanalyser og beslutningsprosesser.

2. Vi skal være aktive eiere og innarbeide ESG-temaer i vår eierskapsutøvelse.
Folketrygdfondet forsøker å være representert, personlig eller ved fullmakt, på alle generalforsamlinger i selskaper som inngår i den norske aksjeporteføljen. Når det gjelder den nordiske aksjeporteføljen, stemmer vi via fullmakt med stemmeinstruks. Vår stemmegivning er basert på en grundig vurdering av de fremsatte forslagene, og våre prinsipper for ansvarlig investeringsvirksomhet er et viktig grunnlag for disse vurderingene.

Når vi anser det hensiktsmessig, tar vi også gjennom året opp ESG-relaterte problemstillinger med ledelsen i selskaper som inngår i den norske aksjeporteføljen. Gjennom dialog med selskapsledelsen forsøker Folketrygdfondet å redusere risikoen for at problemstillinger knyttet til ESG-relaterte forhold skal ha negativ innvirkning på den langsiktige utviklingen av selskapet. 

3. Vi skal arbeide for tilfredsstillende rapportering av ESG-temaer fra de selskaper vi er investert i.
Folketrygdfondet mener at selskapenes ESG-rapportering er viktig, og vi legger derfor stor vekt på dette i vår dialog med selskapsledelsen. Folketrygdfondet oppfordrer også de selskapene vi er investert i til å følge FNs Global Compact. Dette initiativet krever årlig rapportering fra deltagende bedrifter om deres gjennomføring av initiativets ti prinsipper
innenfor menneskerettigheter, arbeidslivsstandarder, miljø og anti-korrupsjon. Videre er Folketrygdfondet en deltagende investor i to prosjekter som oppfordrer børsnoterte selskaper til å rapportere om deres håndtering av viktige ESG-temaer. Dette er Carbon Disclosure Project (CDP) på internasjonalt nivå, og prosjektet Bærekraftig verdiskaping i Norge.

4. Vi skal fremme aksept for, og implementering av, prinsippene i finansmarkedet.
Folketrygdfondet er engasjert i to fora som fremmer ESG-temaer, og i betydelig grad prinsippene i FNs PRI, i finansmarkedet. Det første er prosjektet Bærekraftig verdiskaping, som er omtalt ovenfor. Det andre er Eierforum, som består av de største institusjonelle investorene i Norge, og som bidrar til utviklingen av den norske anbefaling for eierstyring og selskapsledelse. I tillegg diskuterer vi temaer knyttet til norske selskapers håndtering av ESG-temaer og hvordan investorer skal implementere PRIs prinsipper med andre investorer.

5. Vi skal samarbeide for å sikre en effektiv gjennomføring av prinsippene.
Folketrygdfondet samarbeider med andre investorer for å ivareta våre interesser. Et slikt samarbeid kan omfatte ESG-problemstillinger når vi mener dette er hensiktsmessig. Som omtalt ovenfor samarbeider Folketrygdfondet med andre investorer gjennom både formell og uformell investorinitiativer i Norge samt på internasjonalt nivå.

6. Vi skal rapportere om våre aktiviteter og utviklingen i arbeidet med implementering av prinsippene.
Folketrygdfondet utarbeider en årlig rapport om vår eierskapsutøvelse. Rapporten er offentlig tilgjengelig. I rapporten orienterer vi blant annet om hvilke aktiviteter vi har utført for å ivareta våre eier- og investorinteresser, og hvordan vi har operasjonalisert våre prinsipper for ansvarlig investeringsvirksomhet i forvaltningsarbeidet.

Fullstendig rapport er tilgjengelig på PRIs nettsted: Rapport - Principles for Responsible Investment

Abonner på oppdateringer Tips en venn Legg til i favoritter Skriv ut
© Copyright 2010 Folketrygdfondet Utviklet av: Assist2net AS
Hjem    Kapitalforvaltningen    Eierskapsutøvelse    Informasjonssenter    Om oss  
increase decrease