LINK Mobility Group Holding ASA
På generalforsamlingen 19. oktober 2026 vil Folketrygdfondet stemme mot sakene 4, 5 og 6 med følgende begrunnelse:
Sak 4: Retningslinjer for godtgjørelse
Vi mener at styremedlemmer ikke bør delta i aksjebaserte insentivordninger, ettersom dette kan svekke deres uavhengighet og kontrollansvar. Vi mener også at vesentlige forskjeller i godtgjørelsesnivåer og -strukturer mellom styremedlemmer er uheldige, ettersom de kan skape motstridende insentiver og undergrave styrets kollektive ansvar. Videre mangler det foreslåtte langsiktige insentivrammeverket tilstrekkelig robuste resultatvilkår og et tak på potensiell økonomisk gevinst. Selv om vi anerkjenner enkelte forbedringer i godtgjørelsesrammeverket, mener vi ikke at de foreslåtte retningslinjene er tilstrekkelig i samsvar med prinsipper for god eierstyring og selskapsledelse og aksjonærenes langsiktige interesser.
Sak 5: Fullmakt til å utstede aksjer (Insentivprogrammer)
Vi stemmer mot den foreslåtte fullmakten til å utstede aksjer fordi forslaget legger til rette for et insentivrammeverk som vi ikke støtter. Det underliggende rammeverket åpner for at styremedlemmer kan delta i aksjebaserte insentivordninger, noe som kan svekke deres uavhengighet og kontrollansvar. Rammeverket mangler også tilstrekkelig robuste resultatvilkår og et tak på potensiell økonomisk gevinst. Av disse grunnene mener vi at den foreslåtte fullmakten ikke er tilstrekkelig i samsvar med prinsipper for god eierstyring og selskapsledelse og aksjonærenes langsiktige interesser.
Sak 6: Godtgjørelse til strategikomiteen
Vi mener at styremedlemmer ikke bør delta i aksjeopsjonsbaserte insentivordninger eller påta seg tilleggsoppdrag som kan svekke deres uavhengighet og kontrollansvar. Videre kan vesentlige forskjeller i godtgjørelsesstrukturer mellom styremedlemmer skape motstridende insentiver og undergrave styrets kollektive ansvar. Selv om vi anerkjenner den strategiske begrunnelsen og de ekstraordinære omstendighetene som er presentert, mener vi at den foreslåtte ordningen ikke er i samsvar med prinsipper for god eierstyring og selskapsledelse.